Yaşar' ın Web Günlüğü

03 Mayıs 2006

Internet Explorer olmazsa çalışmam!

Şirkette sabit diski değiştirilen eski bir sisteme Windows 98 kurmam icap etti. Kurulumu yaptıktan sonra kablosuz ağa dahil etmek için aldığımız USRobotics marka bir kablosuz ağ kartını taktım ve sürücüsünü yüklemeye başladım. Ancak o da ne? Sürücü kurulum programının çalışabilmesi için sistemde Internet Explorer 5.5 veya üstü kurulu olmalıymış. İyi ama benim bilgisayarımda kurulu olan ve belki de hiç kullanmayacağım tarayıcıdan sana ne? Sen sadece ağ kartının sürücüsünü kur yeter. Belki ufak bir hile ile C:\WINDOWS\TEMP dizinindeki dosyalardan sürücüyü elle yükleyebilirim diye düşündüm ama nafile. data1.cab ve data2.cab adlı iki dosya bulmama rağmen içleri boştu. Mecburen IE 5.5 veya daha yeni bir sürümünü aramaya kurulduk.

Önce şirketteki dergi CD' lerini tarandım ama bulamadım. Dergiler önceden hep Internet Explorer' ı CD' lerinde bulundururlardı. Bugünlerde ise CD' lerin içinde Firefox ve Opera gibi tarayıcılar veriliyor. Aslında bu iyi bir şey fakat benim için şu durumda kötüydü. Ben de Internet' ten indiririm diye düşünerek Microsoft Download' a girdim. IE 6 SP1' i indirmek istedim fakat bulduğum dosya, seçilen IE bileşenlerini indirip kuran 400 küsür KB' lik bir dosya ve haliyle işime yaramıyordu. Uzun süre aramama rağmen bir türlü IE' nin kurulabilir bir paketini bulamadım. Evde eski CD' lerimi kurcalayıp IE 5.5' i buldum ve ertesi gün kartı tanıtıp sistemi ağa dahil edebildim.

Topu topu 5 dakikalık bir işlem için 40 - 50 MB kadar yer kaplayan ve bir daha belki de hiç kullanmayacağım, üstelik yaptığım iş ile de hiçbir ilgisi bulunmayan bir programı kurmak zorunda kaldım.
Üstelik bu 5 dakikalık işi tamamlayabilmek için 1 gün beklemek zorunda kaldım. IE' yi bu kadar dayatmanın mantığı nedir onu da anlamış değilim.

0 Yorumlar:

Yorum Gönder

<< Home